- Objavljeno: 01.07.2022.
Spriječite utapanje: savjeti i upozorenja kupačima
Osim mogućeg utapanja, vrebaju i brojne druge opasnosti, poput neopreznih skokova u vodu koji mogu rezultirati ozbiljnim tjelesnim ozljedama kao što su teške povrede kralježnice, vrata ili drugih dijelova tijela
Foto: IlustracijaZbog ljetnih temperatura građani osvježenje od vrućina i sparina traže u kupanju na rijekama, jezerima, bazenima ili u moru, pri čemu nerijetko zanemaruju opasnosti koje im prijete, zbog čega se nažalost događaju tragedije.
Osim mogućeg utapanja, vrebaju i brojne druge opasnosti, poput neopreznih skokova u vodu koji mogu rezultirati ozbiljnim tjelesnim ozljedama kao što su teške povrede kralježnice, vrata ili drugih dijelova tijela.
Rijeke su opasne jer su protočne, imaju često virove, usjeke i često mijenjaju svoj tok. Jezera imaju nagle promjene dubine i temperature. Velik problem kupačima ponekad predstavlja i raslinje o koje se zapletu, pa zbog panike može doći do utapanja.
Obzirom da se na većini kupališta u rijekama, jezerima pa čak i u bazenima, građani kupaju na vlastitu odgovornost, ponekad i bez ikakvog nadzora, radi vlastite sigurnosti, potrebno je pridržavati se minimalnih uvjeta kod ulaska u vodu, a koji mogu povećati sigurnost na kupalištu.
Policijska uprava brodsko-posavska upozorava kupače na potencijalne opasnosti i daje savjete kako se ponašati na kupališnim mjestima:
- ne plivajte na udaljenosti većoj od 100 metara od obale;
- koristite uređene plaže, na kojima postoji spasilačka služba;
- ne skačite u vodu s mjesta koja nisu uređena za skakanje ili je skakanje zabranjeno;
- ne ulazite u vodu pod utjecajem alkohola ili droga;
- ne plivajte neposredno nakon obroka;
- ne izlažite se predugo jakom suncu i ne ulazite u hladnu vodu vrući i izbjegavajte plivati sami;
- djeca nikako ne bi smjela ići na kupanje bez nadzora roditelja ili druge odrasle osobe - imajte stalni nadzor nad djetetom jer se ono može utopiti i u plitkoj vodi;
- neplivači ili osobe koje slabije plivaju - obavezno koristite pomagala za plivanje, uz nadzor dobrih plivača, a ukoliko u vodi primijetite nekoga u opasnosti, odmah mu pokušajte pomoći ili potražite pomoć - pozovite pomoć na 112 ili 192.
Nekoliko savjeta kako se zaštiti od kaznenih djela krađe na kupalištu:
- ne nosite novčanike i vrijedne predmete na kupalište (mobitel, prijenosno računalo, novčanik);
- nosite samo onoliko novca koliko vam je stvarno potrebno;
- ne ostavljajte osobne stvari bez nadzora;
- ukoliko se kupate u društvu, neka uvijek netko čuva stvari.
Upućujemo apel građanima da za kupanje koriste uređena kupališta koja su pod nadzorom, nikako nije dobro koristiti rijeke, jezera ili šljunčare koje nisu uređene za kupanje i koje se ne nalaze pod nadzorom stručnih službi.