- Objavljeno: 29.06.2018.
Zaštitite svoju imovinu tijekom godišnjih odmora!
Imovinska kaznena djela, češće se događaju tijekom godišnjih odmora. Ovim kaznenim djelima, bez iznimke može biti oštećen bas svaki građanin. Pomno se planiraju i meta su uvijek slabo zaštićeni objekti u kojima se nalazi vrijedna roba i novac. Zato u vrijeme godišnjih odmora i učestalijih putovanja treba biti dodatno oprezan
Foto: Ilustracija
U prvih pet mjeseci ove godine, na području Policijske uprave brodsko-posavske, evidentirano je 117 kaznenih djela krađa, što je za 26.9 % manje u odnosu za isto razdoblje prošle godine i 91 kazneno djelo teških krađa (manje za 38.5 %). Imovinska kaznena djela, češće se događaju tijekom godišnjih odmora. Ovim kaznenim djelima, bez iznimke može biti oštećen bas svaki građanin. Pomno se planiraju i meta su uvijek slabo zaštićeni objekti u kojima se nalazi vrijedna roba i novac. Zato u vrijeme godišnjih odmora i učestalijih putovanja treba biti dodatno oprezan, samosvjestan i poduzeti neke od mjera samozaštite, koje zasigurno pomažu u sprečavanju počinitelja da provali u dom.
Važno je imati dobrosusjedske odnose.
Policija ne može spriječiti sve kažnjive radnje jer fizički ne može biti na svakome mjestu, ali čovjek živi u zajednici pa susjedi mogu biti dragocjeni i u prevenciji kažnjivih radnji. Neupitno je da kod pažljivih susjeda, provalnici i prevaranti imaju minimalne izglede. Imajte svog budnog susjeda, osobu od povjerenja koja će vam prazniti sandučić i obilaziti dom, dok ste duže odsutni.
Poduzmite minimalnu zaštitu
Nepoduzimanjem najjednostavnijih samo-zaštitnih mjera poput zatvaranja vrata, balkona i prozora, građani često „otvaraju“ put kradljivcima, te u kontaktu sa policijom doznaju da vlastitom nepažnjom, nemarnošću i lakomislenošću stvaraju priliku lopovu. Važno je imati na umu da provalnici izbjegavaju mjesta gdje postoji i minimalna dodatna zaštita, odnosno gdje postoji tehnička zaštita (video nadzor i/ili mehanička zaštita). Ako pokušaju provaliti odustanu, jer im za provalu treba više vremena i pomagala, te se stvara veće buka, što povećava i mogućnost da će ih netko vidjeti.
Doprinesite sigurnosti svoje imovine prije dužeg izbivanja iz doma:
Uvijek zaključavajte ulazna vrata, bez obzira na to koliko dugo ćete biti odsutni jer sigurnost kreće od njih. Sjetite se i otvorenog prozora ili balkonskih vrata.
Nemojte tik uz kuću ostavljati predmete koji omogućavaju lakše penjanje, poput ljestava ili sanduka.
Na obiteljskim kućama česte su mete lopova prozori, balkoni, velike staklene površine na vratima i slično pa ugradite dodatnu zaštitu. Ako već niste, nadogradite mehaničku zaštitu. Mehanička se zaštita odnosi na zaštitu cilindričnog uloška od lomljenja, prihvatnu metalnu pločicu na dovratniku i na samu bravu koja treba biti čvrste konstrukcije, posebno njezin zasun. Elektronska zaštita signalizira neovlašten ulazak u stan i također odvraća potencijalnog počinitelja.
Prilaze kući ili stanu osvijetlite senzorskim svjetiljkama, a lako dostupne podrumske i garažne prozore osigurajte roletama ili željeznim rešetkama.
Ne držite novac i dragocjenosti u posudama na kuhinjskim policama, pod jastukom, madracem, među rubljem i slično, lopovi znaju da ondje treba tražiti. Najbolje je ne ostavljati ih u domu, već pohraniti u banku ili ovlaštene trezore.
Ne govorite svima da putujete i ne ostavljajte takve poruke na telefonima ili društvenim mrežama. Nemojte na sva zvona razglasiti da ste upravo dobili plaću, mirovinu, kupili nove kućanske uređaje ili uštedjeli veću svotu.
Ključ od stana ne ostavljajte ispod otirača, posudama za cvijeće i sličnim mjestima, već ga ostavite susjedu ili osobi od povjerenja, koja će obilaziti stan, prazniti poštanski sandučić, otvarati prozore, dizati rolete...
Ne zaboravite uključiti alarmni sustav ako ga posjedujete.
Ukoliko ipak postanete žrtvom kaznenog djela, odmah pozovite policiju na 192.