Razni oblici prijevara - savjeti i upozorenja građanima

Slika PU_BP/IMG_1262-policija.jpg

Dana 4. prosinca, u Policijskoj postaji Slavonski Brod i Policijskoj postaji Nova Gradiška, prijavljene su prijevare. U prvom slučaju, 20-godišnjak je na Internet stranici našao oglas, dogovorio sa kontakt osobom kupnju mobitela za nekoliko tisuća kuna, koji nije dobio. U drugom slučaju 54-godišnjak se 24. studenoga, javio na oglas

Foto: PU brodsko-posavska

Dana 4. prosinca, u Policijskoj postaji Slavonski Brod i Policijskoj postaji Nova Gradiška, prijavljene su prijevare. U prvom slučaju, 20-godišnjak je na Internet stranici našao oglas, dogovorio sa kontakt osobom kupnju mobitela za nekoliko tisuća kuna, koji nije dobio. U drugom slučaju 54-godišnjak se 24. studenoga, javio na oglas u vezi zaposlenja u inozemstvu. U razgovoru sa kontakt osobom, dogovorio je vrijeme i mjesto polaska, te  uplatio po dogovoru više stotina kuna, no kada je stigao u vrijeme i mjesto polaska u inozemstvo, kontakt osoba nije stigla, niti se više javljala na telefon. Policijski službenici nastavljaju daljnji rad u cilju pronalaska počinitelja kaznenih djela prijevare.

Sigurnosna obavijest: krivotvorena adresa e-pošte: Ministarstvo financija je obavijestilo porezne obveznike o zaprimljenoj dojavi da se sa adrese uprava@refundporezna.hr, šalju poruke elektroničke pošte u ime Ministarstva financija – Porezne uprave, te obavještava građane kako je riječ o krivotvorenoj adresi e-pošte. U obavijesti navode: „Pošiljatelj porezne obveznike obavještava da je došlo do pogrešnog obračuna poreza, te da ih očekuje povrat istoga u raznim novčanim iznosima. Krivotvorena e-pošta sadrži i link koji vodi na internetski servis za plaćanje kreditnim karticama, na kojem pošiljatelj porezne obveznike traži osobne podatke kao što su ime, prezime, poštanski broj, datum rođenja, broj kreditne kartice, kontrolni broj kreditne kartice, datum isteka te 3D secure lozinku. Obzirom da je riječ o lažnoj adresi e-pošte i da Porezna uprava na taj način od obveznika nikada ne traži osobne podatke niti vrši bilo kakve uplate ili povrate poreza, obveznike molimo da na adresu e-pošte uprava@refundporezna.hr ne šalju osobne podatke, te da takvu primljenu poruku odmah uklone sa svog računala.“

Savjeti i upozorenja građanima: Policija također podsjeća građane na važnost samo zaštitnog ponašanja, odnosno da u slučaju primitka poruke s navedene adrese, ne šalju osobne podatke već poruku obrišu sa svog računala.

U zadnje vrijeme su evidentirani i drugi razni slučajevi prijevara na području drugih policijskih uprava. Naime, maštovite varalice uglavnom za  žrtve biraju starije osobe, kojima obećavaju, lako ih zavaraju kako bi se okoristili. Predstavljaju se kao zdravstveni djelatnici, djelatnici plinare, elektre, bankari ili inspektori, koji provjeravaju da li novčarske institucije izdaju krivotvoreni novac, nude europske božićnice umirovljenicima i slično.

Policija savjetuje građanima, da uvijek provjere tko je nepoznata osoba ispred njihovih vrata, zatraže identifikacijske dokumente, kako bi se uvjerili da je osoba za koju se predstavlja, ne daju neznancima osobne podatke, osobne dokumente, posebice bankovne kartice. Dio građana nikada i ne prijavi prijevaru ili krađu u kojoj su bili žrtve, no policija preporučuje građanima da o takvim događajima ne šute, već odmah dojave policiji na broj 192.



Stranica