Policija u projektu: "Prijateljstvo, a ne nasilje"

Slika PU_BP/NG-Vijeće za prevenciju-gl.jpg

Foto: PU brodsko-posavska

Jučer, na sjednici Vijeća za prevenciju kriminaliteta grada Nove Gradiške, predstavljen je preventivni projekt policijske postaje Nove Gradiške pod nazivom  „Prijateljstvo, a ne nasilje“, a nakon predstavljanja, jednoglasno je usvojen. Prilikom predstavljanja projekta, istaknuto je,  kako je nasilje nad djetetom  ozbiljan društveni problem, i danas je jedan od najčešćih oblika kršenja osnovnih prava i interesa djece. Osnovno pravo svakog djeteta, pravo na život i razvoj, ne samo da je povrijeđeno, već je i ozbiljno ugroženo različitim oblicima nasilja koji  ostavljaju trajne, teške fizičke i psihičke posljedice.  Jedan od pojavnih oblika  je vršnjačko nasilje  kao  oblik agresije, koji uključuje zlouporabu moći u međuljudskim odnosima. Globalno je priznat kao kompleksan i ozbiljan problem. Pojavljuje se u mnogo oblika, uključujući uporabu  tehnologija u nastajanju, i varira ovisno o dobi, spolu i kulturnim značajkama.  Djeca i mladež koja su žrtve vršnjačkog nasilja pate. Problemi uslijed nasilja od strane vršnjaka i viktimizacije počinju u ranoj dobi, a neki traju cijeli život. Svako dijete i mladi čovjek ima pravo na poštovanje i sigurnost. Vršnjačko nasilje je povreda tog temeljnog ljudskog prava.

Trajanje projekta je predviđeno kroz dvije školske godine i to 2012./2013. i 2013./2014., a nositelji aktivnosti su policijski službenici Policijske postaje Nova Gradiška. Ciljevi su: smanjenje broja slučajeva vršnjačkog nasilja i povećanje općeg osjećaja sigurnosti, dok su posebni ciljevi: poticanje prepoznavanja i otkrivanja vršnjačkog nasilja i poboljšanje suradnje u postupanju po Protokolu o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima, upoznavanje sa zakonodavnim okvirom vezanim uz vršnjačko nasilje, razvijanje vještina za nenasilno rješavanje sukoba, stvaranjesigurnog okruženja u školi i lokalnoj zajednici, poticanje aktivnosti zajednice u svrhu prevencije vršnjačkog nasilja, međusobno upoznavanje i uvažavanje učenika prije dolaska u srednje škole, te razvijanje samosvijesti o jednakosti.

Ciljane skupine u provedbi projekta su: nastavnici, učenici  osmih razreda osnovnih škola, roditelji učenika, tijela gradske vlasti i lokalna zajednica, a projekt  će se provesti kroz aktivnosti, kao što je interaktivno predavanje učiteljskim  vijećima,  pedagozima i voditeljima ŠPP-a, te radionice za učenike osmih razreda. Predviđena su dva školska sata za svaki razred i to: izrada plakata i letaka, športski susreti učenika osmih razreda na izletištu Strmac, te završno izvješće sa zaključcima i prijedlozima za školu, policijsku postaju i tijela lokalne vlasti.



Stranica