- Objavljeno: 03.04.2025.
Policija i mladi zajedno protiv govora mržnje i nasilja
Cilj ovakvih radionica nije samo edukacija, već i stvaranje okruženja u kojem će mladi prepoznati vrijednosti fair-play ponašanja, odgovornosti i kulturnog izražavanja, a policija svakodnevno provodi mjere kako bi javna okupljanja protekla mirno i sigurno
Foto: PU brodsko-posavskaUmjesto uobičajenog školskog dana, Elektrotehnička i ekonomska škola u Novoj Gradiški, jučer (2. travnja) je postala središte snažne poruke zajedništva, tolerancije i kreativnog izražavanja. U organizaciji Policijske uprave brodsko-posavske, uz potporu Ravnateljstva policije i partnera, održan je preventivni projekt „Zajedno protiv govora mržnje“ koji je kroz predavanje i interaktivne radionice spojio edukaciju, sport i urbanu umjetnost.
Protiv govora mržnje, za kulturu dijaloga
Program je započeo u 11,35 sati radionicom „Zajedno protiv govora mržnje“, koju je vodio policijski službenik Andrija Dražetić iz Službe za prevenciju Ravnateljstva policije. Učenici su imali priliku čuti što sve podrazumijeva govor mržnje, kako ga prepoznati, koje su zakonske posljedice, ali i kako se ponašati kao odgovorni pojedinci, osobito u kontekstu sportskih natjecanja. „Budi navijač, a ne razbijač“ - bio je ključni slogan koji je odjeknuo među učenicima, uz snažnu poruku da sport treba biti poligon za pozitivnu energiju i zajedništvo, a ne za nasilje, mržnju i diskriminaciju. Policijski službenik je upozorio na najčešće prekršaje vezanih uz govor mržnje, ali i istaknuo važnost pristojne i nenasilne komunikacije, osobito na društvenim mrežama.
Grafiti kao umjetnost, ne vandalizam
Nakon edukativnog i zanimljivog predavanja, u kojemu su učenici interaktivno sudjelovali, mlade je oduševila i druga radionica - „Grafiti mogu biti umjetnost, a ne vandalsko ponašanje“ - koju je predvodio poznati hrvatski grafiter Krešimir Golubić. U suradnji s policijskim službenikom za prevenciju, učenici su učili o povijesti grafita, naučili razliku između legalnog umjetničkog izražavanja i kaznenog oštećenja tuđe imovine, a potom zasukali rukave i - sami se okušali u stvaralaštvu! Na školskom platnu ispred zgrade nastao je zajednički grafit s riječju „Zajedno“ - simbolom poruke cijelog događaja. Najbolji pojedinačni rad učenika nagrađen je prigodnom majicom s natpisom „Grafiti su umjetnost, a ne vandalizam“.
Poruka sigurnosti i odgovornosti
Policija je iskoristila ovu priliku i da učenicima približi pravni okvir koji se tiče govora mržnje, javnog reda i mira te ponašanja na sportskim događanjima. Na području Policijske uprave brodsko-posavske tijekom 2024. godine, zabilježeno je 6 slučajeva govora mržnje sukladno Zakonu o suzbijanju diskriminacije, dok je na nacionalnoj razini 2023. godine evidentirano 85, a 2024. godine 75 kaznenih djela povezanih s govorom mržnje (č. 87., st.21. Kaznenog zakona).
„Cilj ovakvih radionica nije samo edukacija, već i stvaranje okruženja u kojem će mladi prepoznati vrijednosti fair-play ponašanja, odgovornosti i kulturnog izražavanja“, poručio je Dražetić, te dodao da policija svakodnevno provodi mjere kako bi javna okupljanja protekla mirno i sigurno.
Mladi poručuju - zajedno protiv mržnje!
Ovaj je događaj pokazao da se ozbiljne teme mladima mogu predstaviti na pristupačan način kako bi poruka doprla dalje i jače, te da prevencija nije samo ograničena na teoriju.
Uz dozu kreativnosti i iskrene interakcije, učenici su postali aktivni sudionici promjene, šaljući poruku: govoru mržnje nema mjesta ni na ulicama, ni u školama, ni na internetu!
A promjena, baš kao i grafit ispred škole, započinje i nastaje jednom riječju - ZAJEDNO!