Oprez, prevaranti vrebaju!

Slika PU_BP/IMG_1431-polic.vozilo.jpg

Foto: Ilustracija

Obzirom na slučaj prijevare, koji je evidentiran u petak u Policijskoj postaji Okučani, odnosno lažno predstavljanje osobe kao djelatnika T-HT-a, no i pojavu sličnih slučajeva na području drugih policijskih uprava, policija poziva građane na oprez.

Upozoravamo građane, posebice stariju populaciju, na osobe koje se lažno predstavljaju kao djelatnici telekomunikacija i modalitete prijevara i krađa, posebice u privatnim stanovima i obiteljskim kućama, a kojom prilikom počinitelji iskorištavaju povjerenje starijih osoba, te ih dovode u zabludu ili pak iskorištavaju njihovu nepažnju i otuđuju predmete veće vrijednosti i novac.

Ovim putem želimo skrenuti pozornost na neke bitne informacije:

Počinitelji, muške ili ženske osobe, najčešće se predstavljaju u svojstvu: eminentnog stručnjaka (u medicini, alternativnoj medicini, pravu, ekonomiji i slično), kao policajci, inspektori, zaposlenici HEP-a, vodovoda, plinare ili telekomunikacijskih usluga, zaposlenici mirovinskog ili zdravstvenog osiguranja, serviseri, čitači brojila, dostavljači pošte, inkasatori, pripadnici vjerske zajednice i slično, te tako dovode u zabludu oštećenu osobu u pogledu službenog ili društvenog položaja.

Također su zabilježeni i slučajevi kada počinitelji nude na prodaju predmete manje vrijednosti, koje prikazuju kao predmete veće vrijednosti, pa dovode u zabludu oštećene glede marke i kvalitete proizvoda. Tako su česti slučajevi prodaje ''bižuterije'' pod zlato – radi se o predmetu koji su počinitelj i žrtva navodno slučajno zajedno pronašli na ulici ili negdje drugdje pa počinitelj žrtvi uz dogovor ostavlja predmet i traži pola novca. Ili pak prodaja plagijata pod imenima poznatih, renomiranih marki po znatno nižim cijenama.

Ponašanja karakteristična za prevarante su: drskost, snalažljivost, odvažnost, autoritativni nastup, pričljivost, prikazivanje empatije, rad po unaprijed stvorenom scenariju, brza provedba transakcija, upornost u nagovaranju, uvredljivost prema namjeri da se provjere „činjenice“ koje iznosi, razne simulacije poput bolesti, malaksalosti, nesvjestice, izazivanje sažaljenja i dr.

Kako bi se zaštitili od ovakve vrste prijevara, savjetujemo:

kod nenajavljenih posjeta, ne otvarajte vrata dok ne provjerite tko je posjetitelj i što želi,

za djelatnike raznih službi i tvrtki, tražite službene dokumente ili odgovarajuće iskaznice,

vjerodostojnost posjetitelja provjerite bez otvaranja vrata kroz ''špijunku'' ili korištenjem sigurnosnog lanca,

ne nasjedajte na trikove poput nesvjestice ili iznenadne slabosti, budite sumnjičavi,

ako je nepozvana osoba uporna u nakani da uđe u vaš dom, o tome žurno obavijestite policiju ili susjede,

policiji na broj 192 dojavite sva opažanja o sumnjivim i nepoznatim osobama. 



Stranica