Savjeti građanima za prevenciju od krađa i prijevara

Foto: Ilustracija

U priopćenjima i objavama na web stranicama ove policijske uprave građanima smo i ranije davali savjete kako zaštititi svoje vrijednosti i imovinu, pa s obzirom na turističku sezonu, odlaske na godišnje odmore, krađe na kupalištima u posljednje vrijeme učestalije krađe bicikla, krađe iz kuća, automobila, trgovačkih centara i ugostiteljskih objekata, krađe i prijevare starijih osoba od strane osoba koje se obilazeći njihove kuće i stanove predstavljaju kao predstavnici raznih institucija, agencija, humanitarnih udruga i slično ponovno upozoravamo građane kako da se zaštite:


ZAŠTITA OD PROVALA


Uvijek zaključavajte ulazna vrata, bez obzira na to koliko dugo ćete biti odsutni. Sjetite se i otvorenog prozora ili balkonskih vrata. 
Nemojte tik uz kuću ostavljati predmete koji omogućavaju lakše penjanje, poput ljestava ili sanduka. 
U stanove se najčešće provaljuje kroz ulazna vrata, pa se osigurajte takozvanom «špijunkom» kroz koju ćete moći promotriti posjetitelja, dobrom bravom i čvrstim zasunom za djelomično otvaranje vrata. Ako vam je neka osoba sumnjiva, zatražite da pokaže službenu ispravu i nazovite instituciju ili poduzeće koje navodno zastupa. Telefonski broj potražite sami na informacijama. 
Na obiteljskim kućama česte su mete lopova prozori, balkoni, velike staklene površine na vratima i slično, pa ugradite dodatnu zaštitu. 
Provalnici često proučavaju navike žrtve, pa su u opasnosti stariji, bolesni, invalidi, osobe koje žive same, djeca … Imate li takve ukućane ili prijatelje, nazovite ih ili posjećujte, a djecu naučite da ne otvaraju vrata neznancima i da nazovu vas, susjede, policiju … 
Ne držite novac i dragocjenosti u posudama na kuhinjskim policama, pod jastukom, među rubljem i slično, lopovi znaju da ondje treba tražiti. 
Ne pričajte svima da nekuda putujete i ne ostavljajte takve poruke na telefonskoj sekretarici. Nemojte razglasiti «na sva zvona» da ste upravo dobili plaću, mirovinu, kupili nove kućanske uređaje ili uštedjeli veću svotu. 
Ako će vaš dom duže vremena biti prazan, zbog odlaska na godišnji odmor ili putovanja, pobrinite se da:
Novac i dragocjenosti ne ostavljate u stanu, već ih pohranite na sigurno mjesto (trezori ili na čuvanje kod osoba od povjerenja). 
Ključ od stana ne ostavljajte ispod otirača, posudama za cvijeće i sličnim mjestima. 
Ključ od stana ostavite osobi od povjerenja koja će biti u mogućnosti češće ga obići. 
Organizirate da osoba od povjerenja češće prazni poštanski sandučić. 
Adresu na kojoj boravite i broj telefona na koji vas se može dobiti kada ste na putu ostavite osobi od povjerenja. 
Ne zaboravite uključiti alarmni sustav ako ga posjedujete. 
Dobar susjed - siguran stan

KRAĐE NA PLAŽAMA, U APARTMANIMA, HOTELIMA I SMJEŠTAJIMA ZA ODMOR


Upozoravamo građane da prilikom odlaska na plažu ne nose sa sobom veće količine novca, skupocjeni nakit i druge vrijedne predmete. Takve stvari ostavljeni na plaži vrlo lako postaju plijen kradljivcima, stoga svoje stvari ne ostavljajte bez nadzora.
ponesite samo onoliko novca koliko vam je potrebno za sitne troškove (plaćanje soka, kave, sladoleda i slično); 
dokumente i novac ne držite zajedno; 
ukoliko nosite sa sobom bankovnu karticu, zapisan PIN broj i karticu držite odvojeno;
dragocjenosti (tehnička roba, zlatnina i slično) ostavljate pohranjene u sefu sobe, hotela, apartmanskog naselja i slično.; 
pri odlasku iz apartmana, sobe hotela, kampera i slično. provjerite jeste li zatvorili sve prozore i vrata; 
ukoliko na plažu dolazite osobnim vozilom zatvorite sve prozore i zaključajte vrata vozila, a u vozilu na vidljivom mjestu ne ostavljajte vrijedne predmete; 
svoje stvari na plaži držite pod osobnim nadzorom ili pod nadzorom prijatelja ili poznate osobe; 
pripazite na nametljive osobe koje vam ponude pomoć – nisu svi dobronamjerni; 
zapišite serijske brojeve vrednijih predmeta radi lakše kasnije identifikacije; 
ne pokazujte pred drugima bez potrebe novac i druge vrijednosti; 
ne provjeravajte učestalo na plaži da li ste ponijeli vrijedne predmete i novac, jer time skrećete pozornost na sebe zlonamjernim osobama: 
obratite pozornost da uklonite na skrovito mjesto ključeve apartmana, soba i sl., kao i vozila koji sadrže nazive i brojeve apartmana i soba, registracijsku oznaku vozila; 
ako ste pokradeni, pretražite bližu okolicu, možda pronađete svoj novčanik – spremite ga u vrećicu i predajte policiji (možda otkriju korisne tragove), a o događaju žurno obavijestite policiju na broj 192. 
ne nosite na plažu vrijedne i, vjerojatno u tom trenutku, nepotrebne stvari; 

KRAĐE BICIKLA


Bicikli se kradu na ulicama i stubištima, u dvorištima, garažama i u svim slabo osiguranim i manje prometnim mjestima. Krađu treba odmah prijaviti policiji, a kako ne bi ostali bez vašeg bicikla, korisno je pridržavati se nekih pravila:
• kad kupujete novi bicikl, zabilježite tvornički broj njegova okvira (serijski broj okvira nalazi se ukucan u okvir negdje s donje strane pogona ili na nekom manje vidljivom mjestu),a račun treba čuvati dok god je bicikl u prometu 
• ako na okviru bicikla nema broja, napravite sami oznaku ili više njih na okviru bicikla, tako da on postane unikatan te da ga možete prepoznati i nakon mogućeg ponovnog bojanja 
• zapišite dijelove, komponente i ukoliko imate prednji amortizer i njegov serijski broj (jer je i to „na cijeni“) 
• dobro je fotografirati bicikl, 
• zaključajte bicikl zaštitnim lancem, ne koristite ‘dječje’, jeftine lance i lokote sa četveroznamenkastim šiframa, koje kradljivci mogu lako prepiliti, presjeći ili razbiti, nego spiralnu ili čeličnu sajlu s bravom 
• ako niste u blizini parkirališta namijenjenog biciklima, svoje prijevozno sredstvo na dva kotača možete vezati za stablo ili čvrsti, metalni predmet poput stupa ili ograde. No, bitno je imati dovoljno dugu sajlu kako biste je mogli provući kroz nekoliko mjesta na biciklu (kroz kotače i okvir)
• bicikl nemojte uvijek "parkirati" na istom mjestu 
• ne ostavljajte alat u torbicama na biciklu, mogao bi dobro poslužiti kradljivcu 
• ne ostavljajte bicikl bez nadzora na vidljivim i lako dostupnim mjestima, posebno noću 
• zaključavajte ulazna vrata stubišta ili objekta gdje stanujete i gdje ostavljate bicikl, bez obzira na to koliko vas dugo neće biti. Povremeno obilazite to mjesto. 
• ne kupujte jeftine bicikle od neovlaštenih i nepoznatih osoba (može se raditi o ukradenim), 
• ukradu li vam bicikl, krađu prijavite u vašoj policijskoj postaji. Pritom navedite točnu lokaciju krađe, opis bicikla, kao i sve ostale važne pojedinosti (serijski brojevi, naljepnice iz servisa, itd.) 
• naša je dužnost da čuvamo našu imovinu, a time potičemo i primjerom ljude iz naše okoline da mijenjaju svoje “loše” navike 

KRAĐE I PRIJEVARE STARIJIH OSOBA


Obzirom na pojavu specifičnih modaliteta prijevara i krađa, iz obiteljskih kuća i stanova pri čemu su žrtve starije osobe. Počinitelji dolaze u obiteljske domove nudeći razne predmete i usluge na prodaju, predstavljajući se kao djelatnici javnih službi, ovlašteni akviziteri, stručnjaci iz pojedinih područja (u medicini, alternativnoj medicini, pravu, ekonomiji i slično), trgovci, pripadnici inspekcijskih službi, dostavljači pošiljki, inkasatori, porezni inspektori, vlasnici nekretnina ili pokretnina, pripadnici vjerskih zajednica i slično. Pritom iskoriste nepažnju starije osobe, te ju okradu, a isto tako dovode u zabludu oštećenu osobu u pogledu službenog ili društvenog položaja, glumeći tjelesna stradavanja, prikazujući tjelesne nedostatke. Policija poziva građane na oprez pri puštanju nepoznatih osoba u kuće, te da budu sumnjičavi i provjere tko im je ispred vrata (zatražiti da pokaže službenu ispravu, nazvati instituciju ili poduzeće koje navodno zastupa, telefonski broj potražiti sami na informacijama. Bitno je i ne nasjedati na razne trikove kao na primjer iznenadne nesvjestice i sl., jer lako se može postati žrtvom kaznenog djela. U slučaju upornosti da netko uđe u stan odmah pozvati 192.

KRAĐE IZ AUTOMOBILA, TRGOVAČKIH CENTARA I UGOSTITELJSKIH OBJEKATA


Policija upozorava građane na oprez, obzirom da su između ostalog na području policijske uprave evidentne krađe novčanika, ženskih torbica, mobitela i drugih vrijednih predmeta, kojima je doprinijela nepažnja vlasnika, jer svoje predmete ostavljaju bez nadzora u otključanim automobilima, kućama ili ih nesmotreno drže u trgovačkim košarama, na stolovima, šankovima i garderobnim vješalicama, pa samim tim stvaraju priliku potencijalnim kradljivcima. Svoje torbice, novčanike, odnosno vrijedne predmete ne treba ostavljati niti na trenutak bez nadzora, posebice na mjestima gdje se kreće veći broj ljudi. Važno je zatvarati vrata i prozore svojih kuća, stanova i automobila, te ih zaključavati. Prilikom mijenjanja novca u novčarskim ustanovama potreban je pojačan oprez, a u slučaju negativnog iskustva pravovremena dojava policiji na broj 192.
 



Stranica